sob.. kwi 1st, 2023

Czwarta faza MCU miała różne momenty, które całkowicie zmieniły kierunek serii. Po tym, jak Saga Nieskończoności dobiegła końca wraz z Avengers: Koniec gry i Spider-Man: Daleko od domu, faza 4 rozpoczęła nową erę dla Marvel Cinematic Universe. Koncepcja multiwersum, premiera programów MCU Disney+ oraz wprowadzenie nowych postaci i światów to tylko niektóre z największych innowacji fazy 4.

Te dodatki okazały się popularne dla wielu i podziały dla innych. Były to jednak niezaprzeczalne zmiany tempa w stosunku do tego, co miało miejsce wcześniej. Teraz, gdy Black Panther: Wakanda Forever zakończył fazę 4, a Ant-Man and the Wasp: Quantumania rozpoczął fazę 5, łatwiej jest spojrzeć wstecz i wskazać najważniejsze momenty z fazy 4.

WandaVision dokucza aktorom z innych serii Marvela

WandaVision zmieniło zasady gry w MCU nie tylko ze względu na swój status pierwszej w historii serii Marvela na platformie Disney+, ale także dlatego, że współgrała z formatem i tonem Marvel Studios. Co najbardziej zaskakujące, WandaVision przedstawił Evana Petersa jako Pietro aka Quicksilver, zaledwie kilka lat po ostatnim występie Petersa jako speedstera w serii Fox X-Men. Chociaż WandaVision ujawnił, że postać Evana Petersa jest zwykłym człowiekiem o imieniu Ralph Bohner, był to pierwszy raz, kiedy aktor Marvela z innej serii został ponownie włączony do MCU – trend, który będzie kontynuowany w fazie 4.

Falcon And The Winter Soldier przedstawia pierwszego bohatera Legacy Avengers

Sam-wilson-kapitan-ameryka-4-MCU-2

Falcon and the Winter Soldier podążył za WandaVision z bardziej ugruntowanym podejściem do MCU. Druga seria MCU Disney + podążyła za Samem Wilsonem, który zostaje Kapitanem Ameryką, a jego pierwszy występ w garniturze i tarczy zmienił go w pierwszego oficjalnego bohatera dziedzictwa MCU. Inne raty fazy 4 poszłyby w ich ślady i zamieniłyby inne postacie MCU w starszych bohaterów, tworząc nową generację Avengers, w skład której wchodzą Kate Bishop, Jane Foster, Shuri i prawdopodobnie syn T’Challa, Toussaint.

Czytaj także  The 15 Best Followers, Ranked

Falcon i Zimowy Żołnierz zaczynają gromadzić zupełnie inną drużynę Avengersów

Zmiana imienia Bucky White Wolf w Thunderbolts

Falcon i Zimowy Żołnierz stworzyli także nową drużynę superbohaterów, tym razem mniej heroiczną niż Avengersi. Valentina Allegra de Fontaine z Julii Louis-Dreyfus po raz pierwszy zwerbowała Johna Walkera i nadała mu jego kryptonim, US Agent, w odcinku 5 Falcon and the Winter Soldier („Prawda”), zanim zaprosiła Yelenę Belovą do zespołu w scenie po napisach Czarnej Wdowy . Jak potwierdzono w oficjalnym składzie Thunderbolts, Val zrekrutuje również Czerwonego Strażnika i Taskmastera Czarnej Wdowy, a także Bucky’ego Barnesa i Ant-Mana i Ducha Osy z Falcona i Zimowego Żołnierza.

Loki oficjalnie wprowadza (i łamie) Multiverse

Loki, Ten, który pozostaje i Kang w Ant-Man and the Wasp Quantumania

Pierwsze części Fazy 4 położyły podwaliny pod sagę Multiverse, ale dopiero Loki multiwers naprawdę wszedł na wysokie obroty. Loki ustanowił koncepcje alternatywnych wszechświatów, wariantów multiwersalnych i Świętej Linii Czasu; drażnił poprzednią wojnę multiwersalną, zadebiutował i zabił He Who Remains oraz przygotował przybycie nowego nadrzędnego antagonisty MCU, Kanga Zdobywcy Jonathana Majorsa. Ostatni odcinek Lokiego zawierał upadek Sacred Timeline i zabójstwo Sylvie He Who Remains, co zapoczątkowało łańcuch wydarzeń, które będą miały wpływ na serię, przynajmniej do Avengers: Secret Wars.

Faza 4 Sceny po napisach przedstawiają różne kluczowe postacie MCU

Faza 4 Sceny po napisach, które przedstawiają nowe postacie MCU

Sceny po napisach Fazy 4 przeniosły skłonność Infinity Saga do wprowadzania nowych postaci po napisach końcowych – mianowicie Nicka Fury’ego, Thanosa, Kolekcjonera i Bliźniaków Maximoff – na zupełnie nowy poziom. Dwie sceny po napisach Eternals przedstawiły Erosa Harry’ego Stylesa i Blade Mahershala Ali, Spider-Man: No Way Home wprowadził Eddiego Brocka i Venoma Toma Hardy’ego do MCU, Doctor Strange in the Multiverse of Madness przedstawił Clea Charlize Theron, Thor: Love a Thunder przedstawił Herkulesa Bretta Goldsteina, a Black Panther: Wakanda Forever przedstawił syna T’Challa, Toussaint z Divine Love Konadu-Sun. Na Disney + Moon Knight przedstawił trzecią postać Marca Spectora, Jake’a Lockleya.

Czytaj także  20 Best Short Anime Series You Need To Check Out

No Way Home i Multiverse of Madness przywracają ukochane postacie

MCU Faza 4 Powracający aktorzy z Multiverse

Loki ujawnił nieskończone możliwości multiwersu MCU, ale Spider-Man: No Way Home pokazał je w pełni. Ostatnia część pierwszej trylogii MCU Toma Hollanda była listem miłosnym do kinowej historii Spider-Mana, ponieważ uhonorowała trylogię Spider-Mana Sama Raimiego i filmy Niesamowity Spider-Man Marca Webba. Przyniósł nie tylko Spider-Men Tobeya Maguire’a i Andrew Garfielda, ale także Zielonego Goblina Willema Dafoe, Doktora Octopusa Alfreda Moliny, Sandmana Thomasa Haydena-Churcha, Lizard Rhysa Ifansa i Electro Jamiego Foxxa.

Następnie Doctor Strange w Multiverse of Madness skinął głową X-Menom Foxa i Inhumans ABC, powracając Profesor X Patricka Stewarta i Black Bolt Ansona Mounta. Ale nawet bez pomocy multiwersu Spider-Man: No Way Home wprowadził Daredevila Charliego Coxa do MCU, a Hawkeye zrobił to samo z Kingpinem Vincenta D’Onofrio. Faza 5 ma kontynuować ten trend wraz z powrotem Deadpoola Ryana Reynoldsa i Wolverine’a Hugh Jackmana w Deadpool 3.

Pani Marvel przedstawia pierwszego oficjalnego mutanta MCU

Pani Marvel Namor Mutants Xmen pierwsza klasa

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby X-Men z MCU pojawili się w najbliższym czasie, faza 4 już położyła podwaliny pod przyszłe historie mutantów. Pani Marvel przedstawiła pierwsze wystąpienie słowa „mutacja” w MCU oraz szokującą sugestię, że Kamala Khan jest mutantem MCU, a nie nieludzkim. Wkrótce potem Namor nazwał siebie mutantem w Black Panther: Wakanda Forever, co drażniło wprowadzenie innych zmutowanych postaci przed oficjalnym debiutem X-Men. Odkrycie WandaVision, że Scarlet Witch już jako dziecko kontrolowała magię chaosu, sugeruje również, że Wanda i Pietro Maximoff byli przez cały czas mutantami.

She-Hulk przełamuje czwartą ścianę i przenosi Marvel Studios do MCU

Jennifer Walters i KEVIN w She-Hulk Attorney At Law

W She-Hulk: Attorney At Law Jennifer Walters Tatiany Maslany zrobiła to, czego nie zrobił żaden inny MCU i rozbiła czwartą ścianę jeszcze mocniej niż Deadpool Ryana Reynoldsa. She-Hulk nie tylko wchodziła w interakcję z publicznością, ale także wyszła z własnego programu i weszła do siedziby Marvel Studios, rozmawiała ze scenarzystami i reżyserem serialu oraz omawiała finał swojego serialu z fikcyjnym odpowiednikiem producenta Kevina Feige’a, robotem KEVIN. Chociaż to czwarte pęknięcie ściany było czysto komediowe, potencjalnie prezentowało jeszcze większą moc niż Ten, który pozostaje Lokiego lub Thor: Miłość i Wieczność grzmotu.

Czytaj także  10 Harsh Realities Of Playing The Sims 3 Again

Specjalne prezentacje MCU przedstawiają zupełnie nowy format Marvela

Werewolf By Night i Guardians of the Galaxy Holiday Special

Czwarta faza MCU przyniosła także nowy format Disney+ w postaci Special Presentations — krótkich, samodzielnych historii wydanych wyłącznie na Disney+. Dwie wydane do tej pory prezentacje specjalne, Werewolf By Night i The Guardians of the Galaxy Holiday Special, służyły jako sezonowe historie, pierwsza o tematyce Halloween, a druga o tematyce bożonarodzeniowej. Prezentacje specjalne nadal odbywają się w kanonie MCU i wprowadzają nowe postacie, które prawdopodobnie staną się kluczem do przyszłych filmów i programów.

Black Panther: Wakanda Forever honoruje dziedzictwo Chadwicka Bosemana

Chadwick Boseman jako T'Challa patrzący w dół nałożony na Letitię Wright jako Shuri w kostiumie Czarnej Pantery

Podsumowując fazę 4 MCU z hukiem, Black Panther: Wakanda Forever dał Chadwickowi Bosemanowi i jego portretowi T’Challa wzruszające pożegnanie. Kontynuacja Czarnej Pantery Ryana Cooglera wprowadziła różne ważne postacie i stworzyła różne historie, takie jak Namor, Talokan, Riri Wiliams i ewentualną przyszłą bitwę o vibranium, ale służyła przede wszystkim jako pełen szacunku hołd dla wpływu, jaki Czarna Pantera Chadwicka Bosemana wywarła w środku i poza ekranem.

Dalej: Czy faza 4 MCU była najgorsza? Dlaczego era Marvela po zakończeniu gry była tak dzieląca

By Antoni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *