sob.. kwi 1st, 2023

X-Men są zdefiniowani przez ich niesamowite moce – niesamowite zdolności zrodzone z genu X, które pozwalają im dokonać niemożliwego. Zarówno w głównym Uniwersum Marvela, jak iw Ultimate Universe, X-Men ucieleśniają szokujący pełny potencjał potęgi mutantów, jednak w drugiej wersji rzeczywistości Marvela niektórzy mutanci otrzymali dodatkowe, oszałamiające ulepszenia.

Uruchomiony w 2000 roku Ultimate Universe (znany również jako Earth-1610) był dla Marvela szansą na opowiedzenie nowych historii nieobciążonych dziesięcioleciami zawiłej wiedzy. Bohaterowie Marvela zaczęli od nowa, z historiami o pochodzeniu osadzonymi we współczesnych czasach. Jako własna rzeczywistość, Ultimate Universe może przyjmować duże, często kontrowersyjne zmiany, opowiadając odważne nowe historie bez ryzyka zaszkodzenia głównej osi czasu Marvela. X-Men byli beneficjentami (i często ofiarami) tego podejścia, ponieważ Ultimate Universe wstrząsnął mutantami Marvela jak nigdy dotąd. Oto dziesięciu mutantów, którzy otrzymali główne ulepszenia mocy w Ultimate Universe, przed jego szokującym powrotem w czerwcowym wydarzeniu Ultimate Invasion.

10 Szablozębny

Sabretooth, nienawidzący siebie agent przerażającej Broni X, rozpoczął życie jako ten sam zdziczały mutant, którego fani znają z głównej rzeczywistości Marvela, gdzie często walczył – a czasem dołączał – do X-Men. Jednak po tym, jak Wolverine uciekł z grupy Black Ops, Sabretooth zgłosił się na ochotnika do dalszych eksperymentów, zyskując osiem wysuwanych pazurów w stylu Wolverine’a, a także mając zęby i paznokcie pokryte adamantium (jak pokazano w Ultimate X– Mężczyźni # 12.) Podczas gdy Sabretooth zawsze był mocniejszą, silniejszą wersją Wolverine’a, Ultimate Universe dosłownie dał mu kultowe pazury Logana, z dwoma dodatkowymi tylko po to, by podkreślić, że uważał się za nową, ulepszoną wersję.

9 Nocny pełzacz

ostateczne moce nocnego pełzacza x-men

Inny absolwent Weapon X – choć znacznie bardziej niechętny do służenia ich morderczemu planowi – Nightcrawler posiadał te same moce teleportacji, co w głównym wszechświecie Marvela, jednak dzierżył je znacznie bardziej umiejętnie dzięki swojemu szkoleniu w tajnych operacjach, w tym unikaniu strażników jadąc i szybko teleportując sportowy samochód. Jednak to właśnie wtedy, gdy pełny potencjał jego mocy został odblokowany przez narkotyk „Banshee”, Nightcrawler naprawdę otrzymał ulepszenie.

W Ultimate X-Men # 95 (od Arona E. Coleite’a, Marka Brooksa, Jaime’a Mendozy i Brandona Petersona) Nightcrawler manifestuje pociski czystej energii teleportacji, którymi może ciskać w innych, zamiast nawiązywać kontakt fizyczny. Te pociski pozwoliły Nightcrawlerowi na znacznie większą kontrolę nad jego mocami, ponieważ nie musiał towarzyszyć im podczas jazdy, a także dały im mroczne nowe możliwości ofensywne. Kiedy walczył z Sasquatchem Alpha Flight, Nightcrawler dowiedział się, że jego bełty mogą teleportować części ludzkich ciał, skutecznie robiąc w nich ogromne dziury w kontakcie.

Czytaj także  Marvel dokucza, że ​​Daredevil dostanie nowe supermoce

8 Pyro

ostateczne moce pirotechniczne x-men

Wprowadzony w Ultimate X-Men # 80 Roberta Kirkmana i Yanicka Paquette’a, zbuntowany mutant znany jako Pyro otrzymał znaczące ulepszenie swojej zwykłej pirokinezy. Pyro zawsze był w stanie kształtować i kontrolować ogień, ale nie może go stworzyć. Oznacza to, że musi albo nosić miotacze ognia na nadgarstkach, aby efektywnie wykorzystywać swoje moce, albo nosić zapalniczkę, gdy nie chce zwracać na siebie uwagi (jak miało to miejsce w X-Men z 2000 roku, gdzie grał go Alexander Burton). Jednak Ultimate Universe pozbył się tego ograniczenia, a Pyro otrzymał zdolność generowania ognia. Jednak Pyro zapłacił cenę za tę nową moc, ponieważ w rezultacie jego ciało zostało pokryte oparzeniami.

7 Biskup

ostateczne moce biskupa x-men

Bishop był jednym z nielicznych mutantów w Ultimate Universe, który otrzymał zupełnie nowe moce. Zamiast być w stanie pochłaniać i emitować energię, Ultimate X-Men’s Bishop mógł manipulować gęstością. Nie tylko oznaczało to, że nie musiał chłonąć nadużyć, aby aktywować swoje umiejętności, ale było to niewiarygodnie wszechstronne. Bishop mógł miażdżyć wrogów pod ich własnym ciężarem, obezwładniać ich, czyniąc ich nieważkimi, lub rozbrajać ich na różne sposoby – mógł także zastosować swoje moce na sobie, zasadniczo dając sobie super siłę lub lot, dostosowując swoją gęstość (jak popisał się w Roberta Kirkmana i Pascala Alixe’s Ultimate X-Men #82.) Miotany czasem bohater przywiózł ze sobą także technologię przyszłości, w tym pistolety science-fiction i osobisty teleporter.

6 Kolos

ostateczne moce kolosa x-men

Colossus rzeczywiście doznał obniżenia wersji Ultimate Universe, przynajmniej na początku. Piotr Rasputin zachował zwykłą zdolność przemiany w żywy metal, ale brakowało mu nadprzyrodzonej siły, przez co nie mógł samodzielnie unieść rąk. Potajemnie dozując sobie Banshee, Colossus stał się wystarczająco silny, aby poruszać swoim ciałem, jednak stał się również znacznie silniejszy niż jego inkarnacja Earth-616. W crossoverze Ultimate War Marka Millara i Chrisa Bachalo Colossus bez wysiłku pokonał zarówno Iron Mana, jak i Thora, i mógł zostać pokonany tylko przez zminiaturyzowaną broń nuklearną.

Ultimate X-Men wziął dość silnego bohatera i zmienił go w być może najpotężniejszą istotę na świecie. I na szczęście dla Colossusa, gdy odkryto, że używał Banshee, okazało się, że jego długotrwałe używanie utrwaliło ten poziom siły. Wszystko to, a także okazało się, że stalowe ciało Colossusa było więcej niż tylko trwałe – tak długo, jak był w swojej metalowej postaci, nawet śmiertelne obrażenia (takie jak wycięcie serca) nie spowolniły go nawet.

Czytaj także  Rodzina Shazam otrzymuje komiks napisany przez obsadę DCEU

5 Kitty Pryde

ostateczne moce x-men kitty pryde-1

Występując zarówno w Ultimate X-Men, jak i Ultimate Spider-Man, Kitty Pryde przeszła wiele zmian w Ultimate Universe, przyjmując wiele tożsamości w kostiumach, zanim objęła główną rolę przywódczą w utrzymywaniu mutantów przy życiu. W ramach swojego rozwoju Kitty odblokowała drugą oś swoich zwykłych mocy niematerialności. Odwracając fazę, Kitty mogła stać się supergęsta, zyskując ogromną siłę i wytrzymałość podczas walki z przestępczością jako Całun. Kitty użyła nawet tych mocy (a także zmieniającego rozmiar serum Giant-Mana), aby pomóc w walce z Galactusem w Cataclysm: The Ultimates’ Last Stand Briana Michaela Bendisa i Marka Bagleya.

4 Namor

Ultimate Avengers Namor

Wprowadzony w Ultimate Fantastic Four # 24 Marka Millara i Grega Landa, Namor początkowo zakładano, że jest członkiem rodziny królewskiej, podobnie jak jego odpowiednik z głównego nurtu, ale szybko został zdemaskowany jako brutalny zmutowany przestępca. Podczas gdy jego siła i wytrzymałość były oszałamiające w Ultimate Universe – przewyższające nawet Hulka – jego wielkie ulepszenie mocy było boską hydrokinezą. Namor był w stanie przywołać ogromną falę jeźdźców, która wznosiła się nad Nowym Jorkiem, doskonale wyrzeźbiona w postać greckiego boga Posejdona. Namor rzadko używał technologii, aby uzyskać kontrolę nad wodą w głównym wszechświecie Marvela, ale nigdy tak dramatycznie, jak w ostatecznym wszechświecie.

3 Magneto

ostateczny magneto x-men

W Ultimate Universe Magneto był znacznie bardziej brutalną i bezduszną postacią niż szlachetny antybohater, który teraz pracuje u boku X-Men w głównej rzeczywistości Marvela. Po wzmocnieniu swoich mocy za pomocą specjalnego urządzenia zbudowanego przez nadludzkiego wynalazcę Forge’a, Magneto stał się planetarnym zagrożeniem zdolnym do odwrócenia biegunów magnetycznych i wywołania światowej katastrofy. W krwawym i krytykowanym Ultimatum mroczna wizja Magneto spełniła się, gdy zabił tysiące ludzi w niszczycielskim ataku na Nowy Jork. Magneto użył swoich ulepszonych mocy, aby przejąć Mjolnira od Thora i trwale zabić wielu bohaterów, w tym Wolverine’a, profesora X, Daredevila i innych w wydarzeniu Jepha Loeba i Davida Fincha. Był to rodzaj szokującej, niezwykle konsekwentnej historii, do której opowiedzenia został stworzony Ultimate Universe, a jednak w swoim brutalnym lekceważeniu postaci, które fani pokochali, zyskał reputację początku końca Ziemi-1610.

Czytaj także  Krytycy Boruto pokochają to, co Black Clover zrobiła jednej mocy ninja OP

2 Pan Złowrogi

ostateczny pan złowrogi x-men

Mister Sinister przeszedł ogromne zmiany w Ultimate Universe, stając się prawie nie do poznania. W głównej rzeczywistości Marvela Sinister jest amoralnym genetykiem i niedawnym sojusznikiem X-Men, który stał się mutantem, łącząc swój własny genom z genomem Thunderbirda Johna Proudstara, uzyskując ulepszoną sylwetkę. W Ultimate Universe Sinister był akolitą kosmicznej istoty znanej jako Apocalypse. W swoim podstawowym stanie Sinister jest niewidzialny dla maszyn, może generować pola siłowe i jest w stanie zahipnotyzować innych kilkoma słowami, skutecznie nakazując im zabijanie w jego imieniu.

Jednak prawdziwe ulepszenie Sinistera nastąpiło, gdy – po zabiciu wielu mutantów w ofierze – fizycznie przekształcił się w Apocalypse. Jako Apocalypse, poprzednie moce Sinistera zostały wzmocnione do 11, a także zyskał duże zdolności psychiczne i niezrównany czynnik leczenia. Apocalypse był tak potężny, że Jean Grey był zmuszony uwolnić Phoenix Force, aby go pokonać, ponownie uruchamiając oś czasu, aby usunąć jego obecność i naprawić szokujące szkody, które wyrządził światu w Ultimate X-Men # 93 (autorstwa Roberta Kirkmana i Harveya Tolibao .)

1 Cyklop

ostateczne moce cyklopa x-men

Zaskakujący beneficjent Banshee, Cyclops pierwotnie wziął zmutowany lek tylko po to, aby działać pod przykrywką i zatrzymać jego produkcję. Jednak zamiast tylko wzmacniać kultowe podmuchy optyczne Cyklopa, Banshee pozwolił Cyklopowi w pełni uzyskać dostęp do zgromadzonej energii słonecznej każdą częścią jego ciała. To zmieniło Cyklopa w zmutowanego boga, nie tylko ostatecznie pozwalając mu kontrolować swoje moce, ale także zapewniając mu oszałamiającą siłę fizyczną i międzygwiezdny lot. Sugerowano nawet, że Cyklop może splątać się z Feniksem w tej formie, chociaż ostatecznie zrezygnował ze swoich mocy, wiedząc, że ten podwyższony stan ostatecznie zniszczy jego ciało.

Powyżej nie są jedynymi X-Menami, którzy otrzymali znaczne wzmocnienie w Ultimate Universe – krew Wolverine’a stała się źródłem wszystkich mutacji (i rzeczywiście została wykorzystana do stworzenia narkotyku Banshee), podczas gdy mutanci tacy jak Dazzler i Angel również odkryli nowe aspekty ich mocy. Jednak ta dziesiątka doskonale ucieleśnia misję linii polegającą na wyrzucaniu niepotrzebnej wiedzy i robieniu ogromnych wahań, które nie były możliwe w głównej rzeczywistości Marvela. Ostateczny…

By Antoni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *