pt.. maj 26th, 2023

Przeczytaj aktualizację

The Handmaid’s Tale to jak dotąd najbardziej udany oryginalny serial Hulu. Premiera odbyła się w kwietniu 2017 roku i natychmiast zdobyła rzeszę fanów oraz duże uznanie krytyków. Seria, oparta na książce Margaret Atwood pod tym samym tytułem, przedstawia nasz kraj w dystopijnej przyszłości, w której poczęcie dziecka jest rzadkością, a kobiety zostały pozbawione wszystkich praw i mają wyłączny cel płodzenia i opieki nad nowymi dziećmi . To przerażające spojrzenie na to, jak daleko polityka i rząd mogą potencjalnie posunąć się, aby kontrolować ludzi, którymi mają rządzić.

AKTUALIZACJA: 2023/01/14 12:30 EST PRZEZ SHAWN S. LEALOS

Opowieść podręcznej właśnie zakończyła swój piąty sezon i stworzyła ogromny nowy punkt widzenia na szósty i ostatni sezon. June uciekła z Gilead, ale kiedy Republika próbuje przekonać inne narody do powtórzenia ich kontroli nad prawami kobiet, June może wrócić do Gilead, by stawić czoła tamtejszemu rządowi. To zmieniło wszystko w powieści i historii, ponieważ miała to być czerwiec jako zastępstwo dla świata, który odebrał wszystkie prawa kobietom, i od tego czasu zamieniła się w bohaterkę ostatniego nadchodzącego sezonu w Hulu. Istnieje jednak wiele filmów, które fani mogą obejrzeć, a które nadal poruszają główne tematy Opowieści podręcznej.

Gattaca (1997)

Wypożycz teraz w Prime Video i Apple TV

Świat Opowieści podręcznej to świat, w którym klasa rządząca dekretuje, że kobiety służą tylko jednemu celowi, a mianowicie służą mężczyznom. W filmie Gattaca Ethana Hawke’a podobny dystopijny świat wydał ten dekret na każdego, kto nie jest uważany za genetycznie idealną osobę.

Podobnie jak rząd sprawuje całkowitą kontrolę nad porodem w Opowieści podręcznej, w Gattaca dochodzi do skrajności. Społeczeństwo stosuje eugenikę, aby upewnić się, że tylko selekcja genetyczna decyduje o tym, kiedy urodzą się dzieci. Dzięki pełnej kontroli nad prawami reprodukcyjnymi wszystkich, film science-fiction ma wiele wspólnego z serią Hulu. W tym filmie Hawke jest niedoskonałym człowiekiem i walczy o uwolnienie się od swojego miejsca w życiu.

Czytaj także  10 Seinen With The Best Manga Art

Przerwana dziewczyna (1999)

Transmituj teraz w serwisie Netflix

Winona Ryder w Przerwanej dziewczynie

Girl, Interrupted to dramat Jamesa Mangolda z Winoną Ryder i Angeliną Jolie w rolach głównych. Film przedstawia Rydera jako nastolatka, który przechodzi załamanie nerwowe i po przedawkowaniu trafia do szpitala psychiatrycznego. Tam poznaje koleżankę, graną przez młodą Elisabeth Moss.

Poza tym, że Moss pojawił się zarówno w Opowieści podręcznej, jak i Przerwanej dziewczynie, istnieje wiele podobieństw między tymi dwiema historiami dotyczącymi kobiet przetrzymywanych w szpitalu. Obie posiadają bardzo silne żeńskie przywództwa, choć w obu przypadkach nigdy nie mają pełnej kontroli nad swoim życiem, choć nieustannie o nie walczą. Pomiędzy przymusową instytucjonalizacją a izolacją kobiety przez całą drogę toczą żmudną walkę.

Żony ze Stepford (1975)

Transmituj teraz na Tubi

Żony ze Stepford piją na przyjęciu

Były dwie wersje The Stepford Wives. Chociaż w 2004 roku powstał wysokobudżetowy remake z Nicole Kidman, wersja z 1975 roku pozostaje silniejsza z tych dwóch. W filmie Katharine Ross gra Joannę, kobietę, która wraz z mężem i dziećmi przeprowadza się do społeczności Stepford w Connecticut. Jednak kiedy przybywa, nic nie wydaje się być w porządku.

To dlatego, że wszystkie kobiety w mieście żyją w niezachwianej uległości wobec swoich mężów. Kiedy Joanna próbuje pomóc uwolnić kobiety, nie znajduje nic poza sprzeciwem gospodyń domowych, które wydają się zdeterminowane, by żyć, by służyć swoim mężom. Cała idea społeczeństwa, w którym mężczyźni domagają się podległych żon do tego stopnia, że ​​zastępują je, gdy stawiają opór, jest niesamowicie bliska tematom z Opowieści podręcznej.

Opowieść podręcznej (1990)

Wypożycz teraz na Apple TV

Podręczna jest razem w filmowej wersji Opowieści podręcznej

Dla każdego, kto kocha „Opowieść podręcznej”, ale nigdy nie widział pierwszej adaptacji dystopijnej powieści Margaret Atwood, jest teraz dostępny do wypożyczenia w Apple TV. W oryginalnej wersji Natasha Richardson zagrała Offred w tej wersji, a Faye Dunaway, Aidan Quinn i Robert Duvall wcielili się w inne ważne role.

Program telewizyjny lepiej oddaje motywy książki niż film, ale nagrodzony GLAAD film opowiada bardziej wierną historię niż program telewizyjny. Podobnie jak w powieści Atwood, Offred w filmie ma pokazać status kobiet, gdy stracą wszystkie prawa człowieka i staną się niczym więcej niż pionkami patriarchatu.

Mad Max: Na drodze gniewu (2015)

Transmituj teraz w HBO Max

Czytaj także  10 najpotężniejszych postaci, które Ms. Marvel pokonała w walce

Charlize Theron za kierownicą ciężarówki w Mad Max: Na drodze gniewu

Znalezienie podobieństw między The Handmaid’s Tale i Mad Max: Fury Road może wydawać się trochę dziwne, ale mają ze sobą znacznie więcej wspólnego, niż niektórzy mogą sądzić. To wszystko jest pokazane, gdy Max po raz pierwszy spotyka Furiosę. Wszystko sprowadza się do tego, jak kobiety są traktowane w tej apokaliptycznej przyszłości.

W przeciwieństwie do dystopijnej przyszłości Opowieści podręcznej, w której rząd przejmuje całkowitą kontrolę nad ciałami kobiet, na Fury Road sprawy toczą się nieco bardziej renegatami. Na początku kobiety nadal nie mają kontroli, ponieważ Immortan Joe zmusił swoje pięć żon do uległości. Jednak w tym filmie Furiosa pomaga im uciec i prowadzi walkę ze swoim byłym prześladowcą.

Nowy wspaniały świat (1998)

Niedostępne do przesyłania strumieniowego

 Lenina i Bernard w Nowym wspaniałym świecie.

Akcja tego filmu, opartego na dystopijnej powieści o tym samym tytule, rozgrywa się w racjonalnym, futurystycznym świecie. Film został wyemitowany w NBC w 1998 roku, aw rolach głównych występują Peter Gallagher i Leonard Nimoy. Krytycy twierdzą, że film jest luźno oparty na powieści z lat 30. XX wieku, ponieważ film dodaje na końcu kodę, która odbiega od oryginalnego dzieła.

W końcu główny bohater Bernard i jego żona Lenina uciekają ze świata, w którym żyją, i uciekają, aby mieć dziecko, które zostało poczęte w sposób naturalny, na południe niespotykane w świecie, w którym żyli wcześniej.

Męskie dzieci (2006)

Wypożycz teraz w Apple TV i Prime Video

Clive Owen i Clare-Hope Ashitey w filmie Ludzkie dzieci

Ten dystopijny film science-fiction został napisany i wyreżyserowany przez Alfonso Cuaróna. Opowiada historię świata w 2027 roku cierpiącego z powodu plagi bezpłodności, która doprowadziła społeczeństwo na skraj upadku.

Uchodźcy starają się o azyl w Wielkiej Brytanii, ale grozi im powrót do kraju, z którego próbują uciec. Świat pogrąża się w całkowitym chaosie i nieporządku. Clive Owen gra Theo Farona, urzędnika służby cywilnej, który musi pomóc ciężarnej uchodźczyni i chronić ją przed wszystkim, co dzieje się w otaczającym ich świecie.

Przebijacz śniegu (2013)

Transmituj teraz w Fubo i Showtime

Chris Evans jako Curtis w Snowpiercer.

Ten film science-fiction, oparty na francuskiej powieści graficznej, rozgrywa się w pociągu, który podróżuje po całym świecie, przewożąc ostatnich ludzi, którzy przeżyli nieudany rządowy eksperyment inżynierii klimatycznej mający na celu walkę ze skutkami globalnego ocieplenia.

Ziemia zamieniła się w jedną wielką masę śniegu z mroźnymi temperaturami, których nikt nie może przeżyć. Chris Evans gra Curtisa Everetta, pasażera z tyłu pociągu prowadzącego bunt przeciwko pasażerom z przodu pociągu.

Czytaj także  House Of The Dragon: 10 najzabawniejszych tweetów o Rhaenyrze Targaryen

451 stopni Fahrenheita (2018)

Transmituj teraz w HBO Max

Facet i Kapitan Beatty w Fahrenheit 451.

To kolejny film fabularny osadzony w dystopijnej przyszłości, w której strażacy mają za zadanie palić książki, które zostały zakazane przez rząd za kwestionowanie etyki i zasad rządu.

Michael B. Jordan gra Guya, strażaka, który wykonuje rozkazy i ciężko pracuje, myśląc, że chroni społeczeństwo. Wszystko się zmienia, gdy spotyka Clarisse, która każe mu kwestionować wszystko, za czym się opowiada i w co wierzy, oraz świat, w którym żyje.

Czystka (2013)

Wypożycz teraz w Apple TV i Prime Video

Zabójcy przybywają do The Purge.

Ten thriller, trzymający w napięciu film, wyobraża sobie, co by się stało, gdyby w naszym kraju obowiązywało prawo, zgodnie z którym jednej nocy w roku wszystkie przestępstwa były legalne. Chodzi o to, że gdyby wszyscy „wyrzucili to ze swojego systemu”, wskaźniki przestępczości przez resztę roku byłyby drastycznie niższe.

Oczywiście coś takiego jest pełne niebezpiecznych problemów, które wychodzą na jaw w miarę rozwoju fabuły. Ten film jest świetny dla ludzi, którzy kochają „Opowieść podręcznej” za jej niezbyt naciągane, ale pozornie nieprawdopodobne historie.

My (2019)

Transmituj teraz na Fubo

Elżbieta Moss w nas

Dla fanów gwiazdy The Handmaid’s Tale, Elisabeth Moss, istnieje wiele filmów, które można obejrzeć, aby zobaczyć, jak ten aktor błyszczy. Jeden film z takim samym napięciem i tak samo wieloma grami umysłowymi jak serial Hulu, My, pozostawi widzów na krawędzi ich miejsc i wywoła dogłębną rozmowę po zakończeniu filmu.

W tym filmie Jordana Peele’a Moss gra Kitty, kobietę, która spotyka tragiczny koniec z rąk swojego sobowtóra, który chce „uwolnić się” od Kitty.

Dziedziczny (2018)

Transmituj teraz na Vudu & Tubi

Annie w sypialni Petera w Dziedzicznym.

To kolejny horror, który fani przebojowej serii Hulu pokochają za napięcie i kreatywność. Ari Aster’s Hereditary opowiada historię rodziny ściganej przez niepokojącą obecność po śmierci babci.

Innym powodem, dla którego fani Opowieści podręcznej pokochają ten film, jest to, że występuje w nim genialna i niezwykle utalentowana Ann Dowd, która gra Lydię w serialu.

Ten, którego kocham (2014)

Transmituj teraz w HBO Max

Ethan i Sophie stoją w pokoju.

To kolejny film Elisabeth Moss, który traktuje o idei sobowtórów i o tym, jak mógłby wyglądać świat, gdyby każdy człowiek miał legalnego sobowtóra.

W tym filmie Moss gra Sophię, która jest żoną Ethana, granego przez Marka Duplassa. Sophie i Ethan są na…

By Antoni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *