sob.. kwi 1st, 2023

Oprócz wielu odniesień do Ojca chrzestnego w dialogach, Rodzina Soprano zawierała kilka scen, które wizualnie nawiązywały lub podważały sceny z klasycznego filmu o mafii. Jako serial o szefie mafii, który chce powstrzymać swoje dzieci przed pójściem w jego ślady, Rodzina Soprano jest pod wyraźnym wpływem adaptacji powieści Mario Puzo autorstwa Francisa Forda Coppoli. Bohaterowie Rodziny Soprano regularnie odwołują się do filmu, w szczególności przez Silvio Dante (Steven Van Zandt), lojalnego porucznika Tony’ego Soprano (James Gandolfini), który regularnie zabawia innych gangsterów swoim wrażeniem Ala Pacino.

Co zabawne, Silvio pojawił się Tony’emu w sekwencji snów „Funhouse” Rodziny Soprano, ubrany w ceglastoczerwony kardigan Pacino z „Ojca chrzestnego” III. Sil ostrzegł Tony’ego, że „nasz prawdziwy wróg jeszcze się nie ujawnił”, parafrazując stwierdzenie Michaela Corleone, że „nasz prawdziwy wróg jeszcze się nie pokazał”. Jednak nie jest to jedyne wizualne odniesienie do trylogii „Ojciec chrzestny” w „Rodzinie Soprano”, więc oto każda scena, która wizualnie nawiązuje do niezwykle wpływowego filmu.

8 Tony zostaje postrzelony podczas kupowania soku pomarańczowego

Sezon 1 Soprano prowadzi do druzgocącej zdrady, gdy matka Tony’ego Livia Soprano (Nancy Marchand) i jego wujek Junior (Dominic Chianese) spiskują, by go zabić. Junior martwi się, że Tony szukający terapii jest obciążeniem dla rodziny, podczas gdy Livia jest wściekła, że ​​jej syn umieścił ją w domu pomocy. Gdy Tony zatrzymuje się, aby kupić sok pomarańczowy i gazetę, dwóch przestępców niskiego szczebla wynajętych przez Juniora próbuje zabić Tony’ego i upozorować kradzież samochodu. Tony przeżywa uderzenie i nie uderza wujka Juniora, ale osłabia swoją pozycję, uderzając jednego ze swoich najbliższych doradców.

To wyraźny hołd dla sceny z „Ojca chrzestnego”, w której Don Corleone zostaje postrzelony podczas kupowania pomarańczy. Zarówno Tony, jak i Corleone zauważają zbliżającego się do nich bandytę i obaj próbują uciec w bezpieczne miejsce, tracąc przy tym swoje pomarańcze. Kula rozbija butelkę soku Tony’ego, podczas gdy papierowa torba Dona Corleone pęka i rozrzuca pomarańcze na drodze. Tony jednak rezygnuje z walki, rozbrajając jednego z bandytów podczas prowadzenia samochodu po tym, jak przypadkowo zabili swojego partnera. W swoim podekscytowaniu, że przeżył uderzenie, Tony wjeżdża swoim pojazdem w rząd zaparkowanych samochodów. To chwila, która przypomina widzom o kulturowych kamieniach probierczych, na które wpłynął program Davida Chase’a, a jednocześnie przypomina im o znaczeniu pomarańczy w „Ojcu chrzestnym”.

Czytaj także  10 memów o Harrym Potterze, które idealnie podsumowują rywalizację Dumbledore'a i Voldemorta

7 Zakład pogrzebowy

Sceny dyrektora zakładu pogrzebowego z „Rodziny Soprano” i „Ojca chrzestnego”.

Kiedy Sonny Corleone (James Caan) został zastrzelony przez zabójców Barziniego w Ojcu chrzestnym, Don Corleone był przerażony tym, jak „zmasakrowali” jego chłopca. Powiedział kierownikowi pogrzebu, aby użył całej swojej mocy i umiejętności, aby przywrócić zwłoki Sonny’ego przed pogrzebem z otwartą trumną. Sezon 3 Sopranos zawiera komiczną wersję tej sceny, w której Tony i jego siostry przygotowują się do pogrzebu ich matki Livii. Złożona relacja między Tony’m a jego matką jest kluczem do zrozumienia jego charakteru, a odniesienie do Ojca Chrzestnego jest doskonale wykonane, aby pokazać ogromną różnicę między rodzinami Corleone i Soprano.

Po nagłej śmierci matki Tony’ego Soprano w sezonie 3, Tony i jego siostry zostali poinformowani przez kierownika zakładu pogrzebowego w Cozzarelli’s Funeral Home, że „użyje całej mojej mocy, wszystkich moich umiejętności” w wyraźnym wyciągu z Ojca chrzestnego . Co zabawne, Tony odpowiedział na tę płynącą z głębi serca obietnicę, mówiąc mu, żeby „nie zwariował”. Znakomicie podważa scenę w Ojcu chrzestnym, demonstrując ambiwalencję Tony’ego w stosunku do matki, bardzo mało dbając o to, jak pojawi się podczas pogrzebu. Jest też niewypowiedziane potwierdzenie, że Tony rozpoznaje odniesienie do Ojca Chrzestnego i zdaje sobie sprawę, jak przesadne jest porównanie z Sonnym, brutalnie zastrzelonym na śmierć, i matką Tony’ego, która zmarła ze starości, jest w rzeczywistości.

6 Oferta Moe Greene’a

Brendan Filone i Frank Pentangeli kręcili się w wannie w „Rodzinie Soprano” i „Ojcu chrzestnym”.

Zabójstwo Brendana Filone (Anthony DeSando) ma dwa odniesienia do Ojca Chrzestnego. Wizualnie ujęcie zwłok Brendana w wannie nawiązuje do zabójstwa Franka Pentangelego (Michael V. Gazzo) w filmie Ojciec chrzestny II. Sposób śmierci Brendana i sposób, w jaki odnosi się do tego Sal „Big Pussy” Bonpensiero (Vincent Pastore) to kolejne odniesienie do pierwszego filmu „Ojciec chrzestny”. Brendan zostaje postrzelony w oko „w stylu Moe Greene’a”, nawiązując do sceny pod koniec Ojca chrzestnego, kiedy właściciel kasyna i zabójca mafii Moe Greene ( Alex Rocco ) zostaje postrzelony w oko podczas masażu.

Czytaj także  The 10 Best Wrestlers Turned Actors, According To Reddit

5 Przez całą noc

opera-soprano-ojca chrzestnego-przez-całą-noc

W kulminacyjnym momencie filmu Ojciec chrzestny III rodzina Corleone zbiera się, by zobaczyć, jak Anthony Corleone (Franc D’Ambrosio) gra główną rolę w jednoaktowej operze Cavalleria Rusticana Pietro Mascaganiego. Michael jest wyraźnie poruszony występem swojego syna, ale ukoronowanie kariery Anthony’ego jest zestawione z kilkoma zgonami prowadzącymi do kulminacji źle traktowanego Ojca chrzestnego 3. Rodzina Soprano odniosła się do tej sceny w sezonie 1, odcinku 3, „Zaprzeczenie, gniew” , Akceptacja”, kiedy Tony i Carmela Soprano (Edie Falco) biorą udział w przedstawieniu w szkole ich córki. Ponieważ Tony jest wyraźnie poruszony tym, jak Meadow (Jamie Lynn Sigler) śpiewa tradycyjną kolędę „All Through The Night”, przedstawienie jest zestawione z zabójstwem Brendana Filone i pozorowaną egzekucją Christophera Moltisantiego (Michael Imperioli).

4 opuszczone domy

Puste domy Tony'ego Soprano i Michaela Corleone

Zarówno Ojciec chrzestny 3, jak i sezon 5 Rodziny Soprano rozpoczynają się jesiennymi widokami pozornie opuszczonych domów ich bohaterów. Kompleks Michaela Corleone w Lake Tahoe został opuszczony w pewnym momencie między Ojcem chrzestnym 2 a 3 i prawdopodobnie jest to spowodowane poczuciem winy, które Michael żywi z powodu rozkazu śmierci swojego brata Fredo (John Cazale). Otwarcie opóźnionego sezonu 5 Sopranos podobnymi ujęciami opuszczonej rezydencji Tony’ego zapowiada trudny wybór, którego Tony będzie musiał dokonać na końcu.

Podczas gdy zły stan ukochanego basenu Tony’ego oznacza jego nieobecność po rozstaniu z Carmelą pod koniec sezonu 4, podobieństwo do początku Godfather 3 staje się wyraźniejsze z perspektywy czasu. Po przedstawieniu Tony’ego Blundetto (Steve Buscemi) jako kuzyna Tony’ego, który poszedł za niego do więzienia, gdy byli młodsi, Rodzina Soprano ustanawia podobną zdradę wobec Michaela i Fredo. Pod koniec piątego sezonu Rodziny Soprano Tony zdaje sobie sprawę, że musi podjąć trudną decyzję o zabiciu swojego ukochanego kuzyna, korzystając z dwóch kolejnych odniesień do Ojca chrzestnego.

3 Broń w toalecie

Tony Soprano nie może znaleźć broni za toaletą w The Test Dream

Odcinek 5 sezonu „The Test Dream” zawiera dwa wyraźne odniesienia wizualne do Ojca chrzestnego. Pierwsza z nich odnosi się do kultowej sceny w restauracji, w której Michael Corleone, szukając zemsty za uderzenie swojego ojca, odpina pistolet zza muszli klozetowej, po czym strzela do McCluskeya (Stirling Hayden) i Sollozza (Al Lieteri). To pełna napięcia scena, ponieważ im dłuższa scena, tym bardziej pojawia się wrażenie, że pistoletu może nawet tam nie być.

Czytaj także  Kakarot — The 10 Best Side Quests

To napięcie jest tym, co sprytnie rozgrywa scena w „The Test Dream”, gdy Tony wchodzi do łazienki w restauracji, również szukając broni. W środku Tony sprawdza spłuczkę toaletową i jest przerażony, gdy odkrywa, że ​​z tyłu nie ma przyklejonej taśmy pistoletu. Najgorszy koszmar Michaela Corleone następnie przekształca się w najgorszy koszmar Tony’ego, gdy słyszy strzały wybuchające na ulicy przed restauracją, co prowadzi zarówno do przerażającego objawienia, jak i kolejnego odniesienia do Ojca Chrzestnego.

2 Uderzenie w Phila Leotardo

Śmierć Phila Leotardo i Sonny'ego Corleone w

Wciąż we śnie Tony Blundetto wystrzeliwuje kilka pocisków w samochód, w którym znajduje się Phil Leotardo (aktor z Goodfellas, Frank Vincent). To potwierdza Tony’emu, że sytuacja między Leotardo i jego kuzynem to tykająca bomba zegarowa. Wyimaginowana strzelanina Phila w jego samochodzie jest znana z wielu filmów gangsterskich, ale reżyser Allen Coulter przedstawia zwłoki Phila w wyraźnym nawiązaniu do Ojca chrzestnego. Leżący na plecach na ulicy w szarym dresie, pokryty krwią i dziurami po kulach, Phil jest lustrzanym odbiciem Sonny’ego z „Ojca chrzestnego”. Zaatakowany przez zabójców Berziniego w punkcie poboru opłat, Sonny zostaje zastrzelony w swoim samochodzie. Wyłaniając się z wraku, upada na plecy, jego szary garnitur jest pokryty krwią i dziurami po kulach.

1 Poczucie winy Tony’ego Soprano i Michaela Corleone

wina tony'ego michaela

Pod koniec „Ojca chrzestnego 2”, po wydaniu rozkazu śmierci swojego brata Fredo, Michael Corleone z „Ojca chrzestnego” wspomina szczęśliwsze chwile spędzone z bratem. Pamięta, jak Fredo był jedynym członkiem rodziny Corleone, który wspierał go wstępując do wojska. Sezon 5 Sopranos kończy się podobnie, a Tony Soprano zastanawia się nad szczęśliwszymi czasami ze swoim kuzynem Tonym B, po tym, jak musiał go zabić. Zarówno Michael, jak i Tony czują się winni za swoje czyny i dostrzegają wpływ, jaki ich styl życia wywiera na ich relacje. To właśnie ta głęboka ludzka więź między Corleone i Soprano podkreśla, że ​​Rodzina Soprano i Ojciec chrzestny to znacznie więcej niż puste i pełne wyzysku historie gangsterskie.

By Antoni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *