sob.. kwi 1st, 2023

Hayao Miyazaki reżyseruje i animuje filmy od dziesięcioleci, a każdy z jego filmów cieszy się niemal powszechnym uznaniem. Miyazaki jest jednym z założycieli Studio Ghibli, japońskiego studia animacji, które produkuje filmy od połowy lat 80., a ich niesamowity kunszt, oryginalne historie i postacie, z którymi można się utożsamić, stawiają je w rankingach najlepiej animowanych filmów fabularnych we wszystkich czas. Jako animator i reżyser, Miyazaki odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu wszystkich swoich filmów, a każdy z nich jest głęboko emocjonalny i bardzo ludzki, mimo że wiele z nich ma fantastyczną scenerię i fabułę.

Miyazaki jest najbardziej znany jako reżyser i scenarzysta swoich 11 filmów Studio Ghibli, z których żaden nie ma wyniku Rotten Tomatoes poniżej 87%. Był także trzykrotnie nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film animowany, raz wygrywając. Filmy te zawierają wyjątkowe historie z niezapomnianymi postaciami i sceneriami, w których często jedna osoba, zwykle młoda dziewczyna, dorasta dzięki próbom i wyzwaniom związanym z narracją. Każdy z filmów Miyazakiego jest wart długiego omówienia bez względu na ich ranking, ale to są jego absolutnie najlepsze.

11 Zamek Cagliostro (1979)

Zamek Cagliostro (aka Lupin III: Zamek Cagliostro) to pierwszy film animowany wyreżyserowany przez Hayao Miyazakiego. Chociaż powstał przed założeniem studia, jest to adaptacja mangi, podobnie jak wiele filmów Studio Ghibli. Koncentruje się na słynnej postaci złodzieja Arsène Lupin III, stworzonej przez Kazuhiko Katō, podążającej za nim, gdy rabuje kasyno, a następnie podróżuje do kraju Cagliostro, aby uratować księżniczkę przed intryganckim hrabią. Chociaż początkowo nie był to hit, Zamek Cagliostro odniósł sukces dzięki reedycjom, a jego szalony, przygodowy wpływ można zobaczyć w wielu amerykańskich filmach animowanych, takich jak Atlantyda: Zaginione imperium.

10 kucyków (2008)

Ponyo w jej pół-rybnej postaci pokrytej bańką

Po nakręceniu kilku filmów dla bardziej dojrzałej widowni, Hayao Miyazaki powrócił z filmem dla dzieci. Ponyo, podobnie jak wszystkie jego filmy, wciąż ma wiele dla dorosłych, ale stawka jest tutaj zauważalnie niższa. Tytułowy bohater to podobna do złotej rybki istota, która pragnie stać się człowiekiem. Jej relacje z ludźmi, w tym z młodym chłopcem o imieniu Sōsuke i (w anglojęzycznym dubbingu) babcią o głosie Betty White, jej zadziorna i urocza natura oraz zderzenie z jej tradycyjnym ojcem sprawiają, że dosłownie wyskakuje z niej ryba. wodny film, który jest zachwycający i przejmujący. Miyazaki słynie ze swoich powietrznych animacji, ale Ponyo pokazuje, że jest równie mistrzowski w tworzeniu scen wodnych.

Czytaj także  10 filmów z ogromnym zwrotem akcji, którego nie zauważyli nawet Reddit Sleuths

9 Zamek na niebie (1986)

Pazu i Sheeta przytulają się, patrząc na zamek na niebie.

Castle in the Sky to trzeci film Hayao Miyazakiego i pierwszy wyprodukowany przez Studio Ghibli. Podąża za chłopcem i księżniczką, którzy próbują chronić kryształ przed piratami i agentami rządowymi, którzy są zdeterminowani, by uzbroić go i tajne miasto, które kontroluje. Historia Castle in the Sky obejmuje roboty, zapomniane królestwa, magię i statki powietrzne, co czyni go jednym z pierwszych współczesnych filmów steampunkowych. Jego barwna estetyka i żywe postacie, zwłaszcza gang piratów, którzy przechodzą od złoczyńców do sojuszników, sprawiają, że nawet zmieniona anglojęzyczna wersja Castle in the Sky jest jednym z podstawowych baśniowych tekstów filmowych, od tamtej pory wpływając na inne w tym gatunku.

8 Nausicaä z doliny wiatru (1984)

Nausicaa lecąca swoim szybowcem w Nausicaa z Doliny Wiatru

Nausicaä z Valley of the Wind to wczesny przykład skupienia się Hayao Miyazakiego na przekazach antywojennych i proekologicznych. Nausicaä jest księżniczką plemienia żyjącego na Ziemi tysiąclecia po apokaliptycznej wojnie, która zniszczyła większość ludzkiego społeczeństwa i pozostawiła znaczną część ziemi jako nienadające się do zamieszkania, trujące pustkowie, po którym przemierzają tylko gigantyczne, opancerzone owady, które przetrwały i żyją spokojnie, nawet gdy ludzie kontynuują wojnę . Film ma ogromny zasięg, a jego sukces pomógł doprowadzić do rozwoju Studia Ghibli rok później. Miyazaki jest także utalentowanym autorem mangi, a ta jest adaptacją jego własnej serii komiksów o tym samym tytule.

7 Zrywa się wiatr (2013)

Obraz dwóch postaci malujących obraz w The Wind Rises

Hayao Miyazaki ma dobrze udokumentowaną miłość do samolotów, inżynierii lotniczej i wszystkiego, co ma związek z lataniem. Hołd dla tego tematu, The Wind Rises to biograficzna historia Jiro Horikoshiego, projektanta samolotów, którego samoloty były używane podczas II wojny światowej — czego żałował. Zrywa się wiatr był nominowany do nagrody dla najlepszego filmu animowanego podczas rozdania Oscarów w 2014 roku i ma 88% punktów w serwisie Rotten Tomatoes. To niezwykle szczere spojrzenie na inspirujące, ale tragiczne życie. Horikoshi realizuje swoje marzenie o stworzeniu pięknego samolotu, ale sposób, w jaki jego projekty są wykorzystywane na wojnie, stanowi emocjonalne zakończenie filmu Studio Ghibli.

6 Porco Rosso (1992)

Fio Piccolo i Porco Rosso stoją obok siebie przed powiewającymi flagami.

Tytułowy bohater Porco Rosso to mizantropijny włoski as z I wojny światowej, który teraz lata po Włoszech, walcząc z piratami i generalnie robiąc, co chce. Tym, co odróżnia go od innych, jest jednak to, że został przeklęty głową świni w jakiś niewyjaśniony sposób. To mieszanka zawadiackiej przygody, wzmocnienia pozycji kobiet (z Fio Piccolo, porywczym mechanikiem) i melancholijnego smutku z powodu wojny, która spowodowała wszystko. Film ma wynik 95% na Rotten Tomatoes, po części dzięki wyjątkowemu spojrzeniu na historię klasycznego bohatera, nigdy nie ukazując Porco jako dobrego faceta, jakim się wydaje.

Czytaj także  The Last Wish Sets Up Shrek 5

5 Ruchomy zamek Hauru (2004)

Howl i Sophie gotują Calcifera w Ruchomym Zamku Hauru

Ruchomy zamek Hauru jest oparty na książce o tym samym tytule i został zasłużenie nominowany do nagrody dla najlepszego filmu animowanego na 76. ceremonii rozdania Oscarów. Fantastyczna fabuła filmu może być wyzwaniem, ponieważ czasami wydaje się, że toczą się dwie różne fabuły, jedna z Howlem, który próbuje uniknąć walki w niszczycielskiej wojnie, i druga z Sophie, która próbuje wymyślić, jak przekształcić się z starsza pani z powrotem w młodą kobietę po tym, jak została przeklęta przez wiedźmę. Mimo to szczegóły magicznego świata i fabuła Sophie sprawiają, że jest to jeden z najbardziej wciągających filmów Hayao Miyazakiego.

4 Księżniczka Mononoke (1997)

Księżniczka Mononoke na wilku i Ashitaka na czerwonym łosie.

Japoński folklor jest głównym składnikiem wielu filmów Miyazakiego, a księżniczka Mononoke łączy mitologiczne postacie z przesłaniem środowiskowym i antywojennym, tworząc epicką i często przerażającą opowieść. W filmie książę Ashitaka wyrusza w podróż, aby wyleczyć się z klątwy demona, a podczas podróży trafia w sam środek wojny między społeczeństwem przemysłowym, dzikami, gadającymi wilkami i potężnymi leśnymi duchami. Ashitaka i wilcza księżniczka San mają dobrze rozwiniętą relację, która dodaje romantycznego i kochającego serca do filmu pełnego przemocy i niebezpieczeństw. Księżniczka Mononoke bada, jak pogoń za władzą, nawet w imię bezpieczeństwa, może być destrukcyjna.

3 Usługa dostawy Kiki (1988)

Kiki lecąca na miotle z kotem Jiji wśród mew w Kikis Delivery Service

Hayao Miyazaki wyróżnia się tym, że wiele jego filmów podąża za bohaterkami płci żeńskiej. Kiki’s Delivery Service to kolejna feministyczna praca Miyazakiego, która opowiada o młodej czarownicy Kiki, która opuszcza dom, jak wszystkie czarownice, aby znaleźć pracę i zacząć niezależne życie. Przechodzi przez wzloty i upadki, gdy osiedla się w swoim nowym życiu i musi walczyć z osłabieniem swoich mocy. To piękny film z idealną scenerią dla pewnej siebie i żądnej przygód Kiki, która traci pewność siebie i moce i odzyskuje je na własną rękę.

2 Mój sąsiad Totoro (1989)

Mei i Satsuki stoją w deszczu obok Totoro

Mój sąsiad Totoro to film skierowany przede wszystkim do dzieci, a mimo to ma jedne z najbardziej dojrzałych i dorosłych tematów z całej filmografii Hayao Miyazakiego. Obsada i postacie My Neighbor Totoro obejmują rodzinę Kusakabe. Jest 10-letnia siostra Satsuki, 4-letnia Mei i ich ojciec, Tatsuo, którzy przeprowadzają się do dużego, ale starego domu w pobliżu szpitala, w którym ich matka dochodzi do siebie po chorobie. W nowym domu Mei i Satsuki odkrywają trzy spiczaste i puszyste leśne duchy. Największy z duchów, Totoro, staje się przyjacielem i źródłem znajomości w trudnych czasach.

Czytaj także  5 Reasons Why Toy Story 5 Is Happening (Despite TWO Perfect Endings)

W My Neighbor Totoro nie ma złoczyńców, a największe źródło konfliktu pojawia się, gdy Mei znika, a Satsuki i tytułowy duch szukają jej. Wydaje się, że przy tak niskich stawkach film nie powinien się udać, ale relacje między młodymi dziewczynami i ich nowe życie są odświeżająco prawdziwe. Siostry należą do najlepszych postaci kobiecych w filmach Studia Ghibli. Walczą i dokuczają, ale ostatecznie się kochają, a świat widziany ich oczami jest jednocześnie przerażający i niesamowity. Braki w złożoności nadrabia sercem. To cichy i poruszający film, który spodoba się każdemu.

1 Duchowy wyjazd

Chihiro trzymający Haku w jego smoczej postaci.

Spirited Away to najwyżej oceniany film Hayao Miyazakiego na Rotten Tomatoes z wynikiem 97% i jest powszechnie uważany za jedno z jego największych osiągnięć. Był nominowany i zdobył Oscara za najlepszy film animowany na 75. ceremonii rozdania Oscarów i pozostaje jedynym ręcznie rysowanym, nieanglojęzycznym filmem, który otrzymał to wyróżnienie. Film podąża za Chihiro, młodą dziewczyną, która zostaje przeniesiona do łaźni w świecie duchów i musi nauczyć się radzić sobie z samotnością i porzuceniem, jednocześnie trzymając się rzeczy, które czynią ją człowiekiem. Spotyka różne duchy i postacie w Spirited Away z japońskiej mitologii.

Spirited Away to najbardziej kompletny film Hayao Miyazakiego, który porusza tematy nietypowe dla animacji dla dzieci. Łaźnia to dziwaczna, ale zrozumiała kreacja, wypełniona w pełni zrealizowanymi i zapadającymi w pamięć postaciami, a podróż Chihiro od przerażonego outsidera do pewnego siebie pracownika to podróż, która nigdy nie jest nudna i zawsze wiarygodna. Pod koniec filmu, kiedy Chihiro pokonuje swojego podłego szefa, Yubabę, w zagadce, by odzyskać wolność, triumfalne świętowanie jej byłych antagonistów, którzy zostali przyjaciółmi, jest poruszające i melancholijne, gdy ciepło żegna się z miejscem i ludźmi, których kiedyś nie lubiła .

Więcej: Co oznacza nazwa Studio Ghibli?

By Antoni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *