sob.. kwi 1st, 2023

MediaTek ogłosił dwa nowe chipsety dla podstawowych Chromebooków, które zapewniają znaczne ulepszenia baterii i wydajności w porównaniu z poprzednią generacją. Seria Kompanio to linia procesorów MediaTek przeznaczonych dla Chromebooków i tabletów. W styczniu 2022 roku firma MediaTek ogłosiła, że ​​Kompanio 1380 jest najbardziej zaawansowanym chipsetem przeznaczonym dla Chromebooków. Chipset zadebiutował w Acer Spin 513 (2022).

Seria Kompanio na tablety obejmuje Kompanio 1300T, Kompanio 900T i Kompanio 800T. Te chipsety można znaleźć w tabletach Honor i Lenovo. Jednak w przeciwieństwie do serii Kompanio dla Chromebooków, mają one zintegrowany modem 5G. MediaTek nie wypuścił jeszcze chipsetu dla Chromebooków ze zintegrowanym modemem. Więc chociaż jego chipy są świetne, każdy, kto chce odebrać Chromebooka z LTE, będzie musiał szukać gdzie indziej.

Kompanio 528 i Kompanio 520 to nowe procesory MediaTek, przeznaczone dla podstawowych Chromebooków. Oba chipsety pojawiają się jako następcy MediaTek Helio P60T, który został przemianowany na Kompanio 500, kiedy MediaTek ogłosił nowy schemat nazewnictwa dla swoich procesorów. Oba SoC mają osiem rdzeni procesora w układzie 2+6. Dwa rdzenie wydajności to rdzenie Cortex-A76, podczas gdy sześć rdzeni to rdzenie Cortex-A55. Rdzenie wydajności są taktowane z częstotliwością 2,2 GHz w Kompanio 528 i 2,0 GHz w Kompanio 500. Jednak rdzenie wydajności są taktowane z częstotliwością 2,0 GHz w obu procesorach.

Duże ulepszenia budżetowych Chromebooków

Widok z lewej strony Chromebooka Acer

Nowe chipsety przynoszą znaczną poprawę w porównaniu z Kompanio 500, który ma znacznie starsze rdzenie Cortex-A73 i Cortex-A53 w tym samym układzie rdzeni procesora 2+6. Według MediaTek, Kompanio 528 i Kompanio 520 mogą pochwalić się nawet 100-procentowym wzrostem wydajności pojedynczego rdzenia i do 15 procent większą wydajnością procesora wielordzeniowego. Mówi się również, że procesor graficzny Arm Mali G52 MC2 w obu chipsetach ma o ponad 20 procent wyższą wydajność niż procesor graficzny w Kompanio 500. Użytkownicy powinni cieszyć się krótszym czasem uruchamiania, płynniejszą wielozadaniowością i dłuższą żywotnością baterii.

Czytaj także  How To Set A Sleep Timer For Apple Music (The Easy Way)

Dostępny jest również nowy procesor obrazu, który według MediaTek obsługuje kamery o rozdzielczości do 32 MP i nagrywanie 1080p przy 60 klatkach na sekundę. Powinno to zapewnić Chromebookom jakość aparatu na poziomie smartfona i lepszą wydajność przy słabym oświetleniu. Kompanio 528 i Kompanio 520 obsługują również wyświetlacze FHD+, a także umożliwiają podłączenie zewnętrznego wyświetlacza Full HD, o dwukrotnie większej rozdzielczości obsługiwanej przez poprzednią generację. Chipset można połączyć z rozwiązaniem Filogic firmy MediaTek, aby uzyskać łączność Wi-Fi 6.

Nowe chipy MediaTek są nie tylko lepsze niż poprzednia generacja, ale także oferują lepszą wydajność niż konkurencyjne chipsety. W porównaniu z Intel N4500, urządzenia wyposażone w Kompanio 520 działają 1,4 razy dłużej podczas przesyłania strumieniowego z YouTube i 2 razy dłużej podczas rozmowy w Google Meet. Nowe procesory Kompanio firmy MediaTek wyglądają obiecująco, ale zaczną pojawiać się w Chromebookach dopiero w pierwszej połowie 2023 roku. Jest więc jeszcze trochę do zrobienia, zanim twierdzenia MediaTek będą mogły zostać przetestowane.

DALEJ: Google wprowadza wskaźniki prywatności Androida do systemu operacyjnego Chrome

źródło: mediatek

By Antoni

One thought on “Tańsze Chromebooki otrzymają doładowanie baterii dzięki nowym chipom MediaTek”
  1. Ι got this site from my pal who told me concerning
    this web site and now this time I am visiting this webѕite
    and reading very informatіve posts here.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *